ΝΕΡΟ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΡΓΑΣΤ. ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΤΑΞΗ Δ΄

Στη 2η θεματική ενότητα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που έχει τίτλο «Φροντίζω το περιβάλλον»  οι μαθητές της Δ΄ τάξης ασχοληθήκαμε με το νερό και κατανοήσαμε πως δεν πρέπει να το σπαταλάμε γιατί είναι πολύτιμο.  Ξεκινήσαμε με παιχνίδια, όπως τις Παγωμένες Εικόνες, όπου αναπαραστήσαμε με το σώμα μας εικόνες με νερό και το Bingo, όπου εκφράσαμε τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις μας για το νερό.  Δημιουργήσαμε μικρά βιβλία με τίτλο «Το ταξίδι μιας σταγόνας» και τα εικονογραφήσαμε. Στην αίθουσα του Ολοήμερου παίξαμε το παιχνίδι “Power Walk” στο οποίο παριστάναμε κάποια παιδιά από διάφορες χώρες του κόσμου και καταλάβαμε ότι είμαστε τυχεροί, γιατί έχουμε το πολύτιμο νερό στη ζωή μας. Μάθαμε για το πολύπλοκο ταξίδι του νερού μέχρι τις βρύσες μας και κατασκευάσαμε μόμπιλε.  Καταλάβαμε πόσο σημαντική είναι η πηγή της Κλειδούς για τον Βροντάδο, διαβάσαμε μύθους για τις Αγελούδες (νεράιδες του νερού) και γράψαμε με τη φαντασία μας δικές μας ιστορίες με αυτές. Ερευνήσαμε την κατάσταση στο Σχολείο μας σχετικά με την χρήση του νερού. Τέλος για να ενημερώσουμε και να ευαισθητοποιήσουμε τους συμμαθητές μας ώστε να μην σπαταλούν το νερό, φτιάξαμε αφίσες με μηνύματα που τις κολλήσαμε στις βρύσες του Σχολείου μας. Με όλες αυτές τις δραστηριότητες κατανοήσαμε ότι το νερό είναι δώρο ζωής για τον πλανήτη μας.   Μη σπαταλάτε το νερό για ένα καλύτερο αύριο!

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης

ageliki_mouz.jpg