Την εβδομάδα από 2 Οκτωβρίου 2017 έως 6 Οκτωβρίου  2017 βραβεύτηκαν τα παιδιά: Α1: Σκυριώτη Μαρία, Α2: Ξηρού Σοφία , Β: Στεφανιάς Αντώνης, Γ1: Μπαχά Άννα - Μαρία, Γ2: Φαράκλας Στέφανος, Δ: Κωνσταντάκη Παναγιώτα, Ε: Αρμενάκης Σταμάτης, Στ1: Ψωμάκης Αντώνης, Στ2: Ανδρεάδης Γεώργιος.

Εκπαιδευτικά Σενάρια

Η άλωση της Πόλης

Η Άλωση της Πόλης

Ένα ολοκληρωμένο σενάριο στα πλαίσια της διδακτορικής διατριβής Γ. Αλεξανδράτου σε συνεργασία με τους Νίκο Κομματά, Γιολάντα Μιχοπούλου και Χρήστο Κακαβά ( Εκπαιδευτικοί, μεταπτυχιακοί φοιτητές, ΠΤΔΕ, Παν/μίου Αθηνών ) με θέμα την Άλωση της Πόλης.

Ηλεκτρικό Κύκλωμα

Το σενάριο αυτό αποτελεί μια πρόταση πολυτροπικής  διδασκαλίας που αφορά τα απλά ηλεκτρικά κυκλώματα. Αποσκοπεί στην ενίσχυση των σημείων του σχολικού εγχειριδίου της Ε΄ τάξης Δημοτικού «Ερευνώ και ανακαλύπτω» με προσομοίωση μικρόκοσμων, αναζήτηση πληροφοριών από βάσεις δεδομένων, χρήση του διαδικτύου και φύλλα εργασίας έτσι ώστε να οικοδομηθεί μια ολιστική και συστημική προσέγγιση από τους μαθητές για τη δομή και λειτουργία των απλών ηλεκτρικών κυκλωμάτων. Προϋποθέτει την εγκατάσταση του λογισμικού Phet

Ταξινόμηση Ζώων

Ταξινόμηση ζώων

Προοίμιο

Το σενάριο αυτό αποτελεί μια πρόταση πολυτροπικής  διδασκαλίας που αφορά την ταξινόμηση των ζώων. Αποσκοπεί στην ενίσχυση των σημείων του σχολικού εγχειριδίου της Στ΄ τάξης Δημοτικού «Ερευνώ και ανακαλύπτω» με ενοιολογικούς χάρτες, υπερμεσικές εφαρμογές, αναζήτηση πληροφοριών από βάσεις δεδομένων, χρήση του διαδικτύου και φύλλα εργασίας έτσι ώστε να οικοδομηθεί μια ολιστική και συστημική προσέγγιση από τους μαθητές για τη ταξινόμηση των ζώων.

Διαβάστε περισσότερα: Ταξινόμηση Ζώων

ageliki_mouz.jpg