Την εβδομάδα από 8 Ιανουαρίου 2018 έως 12 Ιανουαρίου 2018 βραβεύτηκαν τα παιδιά: Παντελόγλου Σ. Α1, Μποστάν Μ.  Α2, Πολίτη Αν.  Β, Βαβυλουσάκης Ι. Γ1, Τσέτσερη Μ. Γ2, Καββάδα Θ. Δ, Αρμένης Θ.  Ε, Οικονόμου Θ. Στ1,Φλάμου Δ.   Στ2.

Ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Στα πλαίσια του προγράμματος που υλοποιεί το σχολείο μας «Ομαλή μετάβαση μαθητών/τριων από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο» τα παιδιά της Στ΄τάξης μαζί με το δάσκαλό τους Κουφοπαντελή Λάμπρο και το Δ/ντη του σχολείου Παντελίδη Γιώργη επισκέφθηκαν την Τρίτη 3 Απριλίου 2012 το Γυμνάσιο Βροντάδου. Εκεί ξεναγήθηκαν από τον υποδιευθυντή του σχολείου Νικολάου Αντώνιο στις  σύγχρονες εγκαταστάσεις και στις πλήρεις εκπαιδευτικές υποδομές του . Ενημερώθηκαν για την λειτουργία του σχολείου και ειδικότερα για το Ωρολόγιο Πρόγραμμα από το Διευθυντή του Ανταράκη Ελευθέριο.

Επίσης οι καθηγήτριες Φαφαλιού Ασπασία και Καστάνια Άρτεμις τους έδωσαν μια πρώτη γεύση (εκτός από τα σοκολατάκια που τους πρόσφεραν)  για τα φιλολογικά και ξενόγλωσσα μαθήματα αντίστοιχα που θα παρακολουθήσουν την επόμενη χρονιά. Τέλος ο Φυσικός του Σχολείου Καραγιαννάκης Ιωάννης τους ξενάγησε στο εργαστήριο πειραμάτων του σχολείου, όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πείραμα που αφορούσε τη δημιουργία «κενού αέρος» από ειδικό μηχάνημα σε γυάλινο κώδωνα.

Κείμενα των παιδιών της Στ΄τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βροντάδου

b1foyts.jpg