Ευχαριστήριο για μια αξιέπαινη πρωτοβουλία

Η εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου μας νιώθει την ανάγκη να εκφράσει τη βαθιά ικανοποίηση αλλά και ευχαρίστηση για την πρωτοβουλία των γονέων της Γ΄τάξης  να ανακαινίσουν την ημιυπόγεια  αίθουσα διδασκαλίας που βρίσκεται δίπλα στη βιβλιοθήκη. Για πολλές μέρες και ώρες ο Γιάννης, ο Κώστας, η Σάντυ, η Μαρία, ο Κώστας αλλά και ο Θοδωρής Στείρος,παλαιός μαθητής του σχολείου, με μεράκι και διάθεση από τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο τους, έβαψαν επαγγελματικά τον χώρο, τοποθέτησαν κουρτίνες, κάλεσαν επαγγελματία και τοποθέτησε γυψοσανίδες στους τοίχους, τοποθέτησαν αφυγραντήρα – ιονιστή, φωτιστικό στην έδρα της δασκάλας, φωτιστικά στο χώρο, πατάκι στην είσοδο,  ρολόι στον τοίχο, νέους πίνακες ανακοινώσεων, καθάρισαν με επιμέλεια το χώρο και γενικότερα τον έκαναν βιώσιμο και ελκυστικό για τα παιδιά. Αξίζει να αναφερθεί ότι το κόστος όλων των προαναφερομένων παρεμβάσεων το επιβαρύνθηκε ο Γιάννης Στείρος . Όλοι τους πραγματοποίησαν μια υπέρβαση αφήνοντας πίσω τους υπεύθυνους φορείς, για την κατάσταση της αίθουσας που προαναφέρουμε. Επιπλέον  ο Κώστας Αυγουστίδης με δική του πρωτοβουλία τοποθέτησε ειδικές μπάρες σε σκάλες του σχολείου μας,  ώστε να γίνει πιο προσβάσιμο και για αυτό τον ευχαριστούμε ιδιαιτέρως. Εάν δεν είχαμε τους περιορισμούς λόγω covid 19, θα σας καλούσαμε να επισκεφθείτε την αίθουσα γιατί τα γραφόμενα δεν επαρκούν. Κλείνοντας το ευχαριστήριο, θα αναφερθώ πλέον σε πρώτο πρόσωπο για να εκφράσω ως Διευθυντής του σχολείου και ως μέλος της τοπικής κοινωνίας αλλά και ως άνθρωπος, τη μοναδική συγκίνηση που μου προσέφεραν οι προαναφερόμενοι γονείς με την πρωτοβουλία τους αυτή.

Εκ μέρους της εκπαιδευτικής κοινότητας

Παντελίδης Γεώργιος Δ/ντής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βροντάδου

marita_f.jpg