Γ΄και Ε΄τάξεις στην Αγ. Παρασκευή

sfika
teli
start stop bwd fwd

Τη Δευτέρα 8/4/2019 οι μαθητές της Γ΄ και Ε΄ τάξης μαζί με τους δασκάλους τους Βελαλή Βασίλη και Τσατσαρώνη Μαίρη επισκέφτηκαν τον Ιερό Ναό της Αγίας Παρασκευής Καστέλλου,ο οποίος ανήκει στην «Ένωση Αγιοπαρασκεουσίων Κρήνης Μικράς Ασίας και αποτελεί σημείο αναφοράς για τους πρόσφυγες του ομώνυμου συνοικισμού, καθώς χτίστηκε από τους προγόνους τους μετά την μικρασιατική καταστροφή. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από το πλήθος των εικόνων που έχουν μεταφερθεί από τα απέναντι παράλια της Ιωνίας και  με την ευκαιρία συζήτησαν με τους δασκάλους τους για τον συμβολισμό και τα μέρη της θείας λειτουργίας που τελείται κάθε Κυριακή στους ναούς.

Κατόπιν ξεναγήθηκαν στο εκκλησιαστικό μουσείο που βρίσκεται στο κελί του ναού  όπου δεσπόζει ο επιτάφιος που έφεραν από το χωριό τους οι Αγιοπαρασκεούσοι πρόσφυγες. Εκεί στο κελί γεύτηκαν και εφτάζυμο άρτο, λουκούμι και παστέλι, που τους πρόσφερε ο σύλλογος της «Ένωσης Αγιοπαρασκεουσίων Κρήνης Μ.Ασίας. Το σχολείο μας τους ευχαριστεί για τη φιλοξενία και για την όμορφη εμπειρία που είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές του σχολείου μας.

Επίσκεψη στην εκκλησία της Αγίας Παρασκευής

Στην Αγία Παρασκευή πέρασα τέλεια. Ο κύριος Βασίλης μας ξενάγησε στην ιστορική εκκλησία της Αγίας Παρασκευής. Μας διηγήθηκε την ιστορία της αλλά και την ιστορία της εικόνας της Αγίας που την είχαν θάψει στο χώμα για να μην την βρουν  οι Τούρκοι. Αλλά μετά πήγαν πίσω και έσκαψαν για να την βρουν όμως κατά λάθος «τραυμάτισαν» το ξύλο της. Μάλιστα μας είπε κι άλλες ιστορίες Αγίων.

Μου έκαναν εντύπωση οι εικόνες των Αγίων ειδικά του Αγίου Νικόλα , προστάτη των ναυτικών.

Νικόλας Προμπονάς

ageliki_mouz.jpg