Καλημέρα, με βιβλία για παιδιά

"Καλημέρα, με βιβλία για παιδιά", κάθε Παρασκευή 10:00-11:00 και σε επανάληψη την Κυριακή 9:00-10:00, στον 9,58fm της ΕΡΤ3
Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου και σε επανάληψη την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου στην "Καλημέρα, με βιβλία για παιδιά" θα ακούσουμε το βιβλίο «Το Παλιόπαιδο» της Αγγελικής Δαρλάση (Angeliki Darlasi) που κυκλοφορεί σε εικονογράφηση της Ίριδας Σαμαρτζή (Iris Samartzi) από τις ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ - PATAKIS PUBLICATIONS και θα μιλήσουμε με την συγγραφέα. Το βιβλίο θα μας διαβάσει, ειδικά για την εκπομπή, ο ηθοποιός και συγγραφέας Dimitris Tsilinikos. Η ιστορία του «Παλιόπαιδου» είναι η ιστορία ενός παιδιού συνηθισμένου και ξεχωριστού όπως όλα τα παιδιά. Η ιστορία ενός παιδιού που μεγάλωνε φορώντας την γκρίζα θλίψη ενός δανεικού παλτού που του έπεφτε μεγάλο. Όλοι το φώναζαν Παλιόπαιδο – ίσως επειδή ήταν το πιο φτωχό και θλιμμένο απ’ όλα τα παιδιά.
Η ιστορία του «Παλιόπαιδου» είναι εμπνευσμένη από αληθινές ιστορίες μουσικών του El Sistema και της διεθνούς φήμης συμφωνικής ορχήστρας «Μπολιβάρ» της Βενεζουέλας και ειδικότερα εμπνευσμένη από την ζωή του μουσικού, οικονομολόγου και μεταρρυθμιστή Χοσέ Αντόνιο Αμπρέου ο οποίος μαζί με άλλους εθελοντές δασκάλους έφτιαξε την πρώτη ορχήστρα και δημιούργησε μια μεγάλη ιστορία, το El Sistema, που βοήθησε ουσιαστικά χιλιάδες παιδιά να απεμπλακούν από τις συμμορίες, την νεανική εγκληματικότητα, να αποκτήσουν ταυτότητα και να ξεφύγουν από τη φτώχεια.

Μπορείτε να μας ακούσετε διαδικτυακά: webradio.ert.gr/958fm

"Καλημέρα, με βιβλία για παιδιά", στον 9,58fm της ΕΡΤ3
Επιμέλεια-παρουσίαση: Αναστασία Γρηγοριάδου
Ιδέες, σχόλια, επικοινωνία: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Διεύθυνση: Αγγελάκη 14, ΤΚ: 54636 Θεσσαλονίκη
Τηλέφωνο: 2310299456 (στούντιο)
2310299441-2 (γραμματεία του 9,58fm)

Λίγα λόγια για το El Sistema (Το Σύστηµα): Χρόνια πριν, στο Καράκας, ένας μουσικός και οικονομολόγος, ο Χοσέ Αντόνιο Αμπρέου, ονειρεύτηκε πως η μουσική θα μπορούσε να αλλάξει τη ζωή φτωχών και περιθωριοποιημένων παιδιών. Αποφάσισε να ζήσει το όνειρό του: το 1975, μαζί µε εθελοντές δασκάλους και μια πρώτη ομάδα 11 παιδιών, φτιάχτηκε η πρώτη ορχήστρα. Το Εl Sistema δεν είναι µόνο ένας διαφορετικός τρόπος εκμάθησης μουσικής, αλλά ένα ισχυρό όπλο ενάντια στην παιδική και νεανική εγκληματικότητα, ενάντια στη φτώχεια και τον κοινωνικό αποκλεισμό. Καρποί του El Sistema είναι περισσότερες από 150 παιδικές και νεανικές ορχήστρες – 90 από αυτές συμφωνικές, καθώς επίσης και η παγκοσμίου φήμης συμφωνική ορχήστρα της Βενεζουέλας "Simon Bolivar Orchestra", ενώ οι αρχές του El Sistema εφαρμόζονται σε περισσότερες από 50 χώρες στον κόσμο.

«Φτώχεια δεν είναι μόνο η έλλειψη τροφής και στέγης. Φτώχεια είναι το να αισθάνεσαι Κανένας, το να στερείσαι ταυτότητας. Η μουσική, το να είσαι πρωταγωνιστής σε μια ορχήστρα, το να παίζεις, να τραγουδάς, δημιουργεί στο παιδί μια αυτοεκτίμηση, μια υγιή και ωραία περηφάνια που το βγάζει από τη φτώχεια. Γιατί το παιδί με το που παίρνει το μουσικό του όργανο, παύει αμέσως να είναι φτωχό. Ένα παιδί με ένα βιολί δεν είναι φτωχό! Γιατί το βιολί το οδηγεί σε ένα δρόμο αυξανόμενου πνευματικού πλούτου» Είναι λόγια του Χοσέ Αντόνιο Αμπρέου, ιδρυτή του El Sistema, στο ντοκιμαντέρ «El sistema-Σώζωντας Ζωές» του Γιώργου Αυγερόπουλου (http://www.exandasdocumentaries.com/…/340-el-sistema-sozont…)

marita.jpg