Η εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου μας ευχαριστεί το Σύλλογο Γονέων για τη χορηγία έκδοσης του Αναμνηστικού Αποφοίτων καθώς και για την παράθεση αποχαιρετηστήριου δείπνου  σε εκπαιδευτικούς και παιδιά συνεχίζοντας την παράδοση για δεκαετίες . Επίσης ευχαριστεί  ιδιαίτερα και τις εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟ για τη χορηγία έκδοσης της Πρόσκλησης της Γιορτής Λήξης του σχολείου μας.

Ονειροφύλακες - Βιβλιοπροτάσεις

Στις "Βιβλιοπροτάσεις" καθιερώνουμε προτάσεις ανάγνωσης βιβλίων που ενσωματώθηκαν στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας, τα διάβασαν οι εκπαιδευτικοί ή τα παιδιά  και τα προτείνουν.

Το βιλίο " Ονειροφύλακες"  διάβασε και προτείνει το εκπαιδευτικός του σχολείου μας : Παντελίδης Γιώργης. Θα ακολουθήσουν και άλλες προτάσεις στα πλαίσια της ανάπτυξης της "Φιλαναγνωσίας" στο σχολείο μας.

"Σε μια εποχή, σαν τη δική μας, που τα όνειρα βάλλονται, η Αγγελική Δαρλάση έρχεται να μας θυμίσει τι είναι τα όνειρα και από τι είναι φτιαγμένα. Οι ήρωές της, οι Ονειροφύλακες, κάτοικοι μιας χώρας μακρινής, είναι επιφορτισμένοι με το παράξενο και σπουδαίο καθήκον να φυλάνε τα όνειρα των απλών ανθρώπων.

Κάθε άνθρωπος από τη στιγμή που γεννιέται αποκτά τον Ονειροφύλακά του, τον προστάτη των ονείρων του, και οι Ονειροφύλακες με τα μεγάλα και δυνατά φτερά τους ταξιδεύουν το πολύτιμο φορτίο τους στο μαγικό Ονειροδρόμιο.

Η χώρα, όμως, των Ονειροφυλάκων είναι διχασμένη. Χωρισμένη στους «ικανούς» και τους «κατώτερους». Οι πρώτοι είναι «προνομιούχοι». Οι δεύτεροι, με μικρά και αδύναμα φτερά, δεν μπορούν να φέρουν εις πέρας το καθήκον τους και είναι καταδικασμένοι να ζουν στο γκέτο, στην άκρη της χώρας. Η συγγραφέας, μέσα από μια αφήγηση γεμάτη λυρικά και φανταστικά στοιχεία που σε αιχμαλωτίζουν, μας μιλάει για το δικαίωμα που έχουν οι άνθρωποι να ονειρεύονται. Συγχρόνως, τονίζει τη διάσταση της διαφορετικότητας και το πώς τα μέλη μιας κοινωνίας μπορούν να χωριστούν με βάση άδικα και απάνθρωπα κριτήρια" Κωνσταντίνα Γεωργούλια

asasa.jpg