Τα Χριστούγεννα, Ο Θεός γίνεται άνθρωπος

Η εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου μας ευχαριστεί το Σύλλογο Γονέων για τη χορηγία έκδοσης του Αναμνηστικού Αποφοίτων καθώς και για την παράθεση αποχαιρετηστήριου δείπνου  σε εκπαιδευτικούς και παιδιά συνεχίζοντας την παράδοση για δεκαετίες . Επίσης ευχαριστεί  ιδιαίτερα και τις εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟ για τη χορηγία έκδοσης της Πρόσκλησης της Γιορτής Λήξης του σχολείου μας.

Τα Χριστούγεννα, Ο Θεός γίνεται άνθρωπος

Η Γ΄ τάξη του σχολείου μας την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017,  αποφάσισε να τιμήσει έμπρακτα έναν θρησκευτικό ηγέτη του Βροντάδου. Καλέσαμε τον παπά Κήρυκα, εφημέριο του Ιερού Ναού Αγίου Κηρύκου, όχι μόνο επειδή είναι αφοσιωμένος Λευίτης, αλλά και επειδή έχει αφήσει το στίγμα του στον εθελοντισμό και στην κοινωνία των πολιτών της Χίου. Δίνει πάντα το δυναμικό παρόν στο Σύλλογο Γονέων, στο Προσκοπικό Κίνημα, στο Κατηχητικό Σχολείο, στις αθλητικές εκδηλώσεις.

Τον καλέσαμε να μας μιλήσει για το νόημα της Γέννησης του Θεανθρώπου, για τις γιορτές του δωδεκαήμερου, τα ήθη και τα έθιμά μας, τον δικό μας Άγιο Βασίλειο από την Καισαρεία, ψάλλαμε τα κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς λύσαμε ένα σταυρόλεξο για να δούμε τελικά τι θυμόμαστε, συζητήσαμε και μας αποχαιρέτησε χαρίζοντας σε όλους τους μαθητές της Γ΄ τάξης και το προσωπικό του σχολείου μας από ένα ημερολόγιο της Ιεράς Μητρόπολης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών.

Ευχαριστούμε  παπά Κήρυκα και ευχόμαστε να συνεχίζετε τη διακονία σας και το θεάρεστο έργο σας!

marita.jpg