Την εβδομάδα από 2 Οκτωβρίου 2017 έως 6 Οκτωβρίου  2017 βραβεύτηκαν τα παιδιά: Α1: Σκυριώτη Μαρία, Α2: Ξηρού Σοφία , Β: Στεφανιάς Αντώνης, Γ1: Μπαχά Άννα - Μαρία, Γ2: Φαράκλας Στέφανος, Δ: Κωνσταντάκη Παναγιώτα, Ε: Αρμενάκης Σταμάτης, Στ1: Ψωμάκης Αντώνης, Στ2: Ανδρεάδης Γεώργιος.

Μαστίχα υποβρύχιο

Την Παρασκευή 26 Μαΐου επισκέφθηκε το σχολείο μας η συγγραφέας παιδικών βιβλίων, Μαρία Φαφαλιού, μετά από πρόσκληση που της απευθύναμε, με αφορμή την τριήμερη έκθεση  βιβλίου. Τα παιδιά των Β1 και  Β2 τάξεων είχαν την ευκαιρία να την ακούσουν, να παρουσιάζει ( με τον δικό της μοναδικό, θεατρικό τρόπο) τα έργα της, " Μαστίχα υποβρύχιο" και  "Γλυκόξινη αγάπη" αντίστοιχα. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να ακούνε ήχους των παραμυθιών από αυτοσχέδια όργανα! Ήχους, όπως της βροντής, της βροχής, των κυμάτων κ.ά. Πριν φύγει, η Μαρία Φαφαλιού δώρισε στη σχολική μας βιβλιοθήκη ένα ακόμη αντίτυπο του έργου της " Μαστίχα υποβρύχιο"... Την ευχαριστούμε και της ευχόμαστε καλή, δημιουργική συνέχεια!!

ageliki_mouz.jpg