Βράβευση μαθητών/τριων 2016-17

Την εβδομάδα από 29 Μαϊου 2017 έως 2 Ιουνίου 2017 βραβεύτηκαν τα παιδιά: Ξηρός Χ.Α, Φαράκλα Ι. Β1, Λυμπέρης Φ. Β2, Παπασταματίου Ε. Γ, Μαiστράλης Φ. Δ, Καρυστιανός Ε.Ε1, Χαβιάρα Ειρ. Ε2, Τετώνη Ι. Στ΄.

Μαστίχα υποβρύχιο

Την Παρασκευή 26 Μαΐου επισκέφθηκε το σχολείο μας η συγγραφέας παιδικών βιβλίων, Μαρία Φαφαλιού, μετά από πρόσκληση που της απευθύναμε, με αφορμή την τριήμερη έκθεση  βιβλίου. Τα παιδιά των Β1 και  Β2 τάξεων είχαν την ευκαιρία να την ακούσουν, να παρουσιάζει ( με τον δικό της μοναδικό, θεατρικό τρόπο) τα έργα της, " Μαστίχα υποβρύχιο" και  "Γλυκόξινη αγάπη" αντίστοιχα. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να ακούνε ήχους των παραμυθιών από αυτοσχέδια όργανα! Ήχους, όπως της βροντής, της βροχής, των κυμάτων κ.ά. Πριν φύγει, η Μαρία Φαφαλιού δώρισε στη σχολική μας βιβλιοθήκη ένα ακόμη αντίτυπο του έργου της " Μαστίχα υποβρύχιο"... Την ευχαριστούμε και της ευχόμαστε καλή, δημιουργική συνέχεια!!

sebel.jpg