Την εβδομάδα από 2 Οκτωβρίου 2017 έως 6 Οκτωβρίου  2017 βραβεύτηκαν τα παιδιά: Α1: Σκυριώτη Μαρία, Α2: Ξηρού Σοφία , Β: Στεφανιάς Αντώνης, Γ1: Μπαχά Άννα - Μαρία, Γ2: Φαράκλας Στέφανος, Δ: Κωνσταντάκη Παναγιώτα, Ε: Αρμενάκης Σταμάτης, Στ1: Ψωμάκης Αντώνης, Στ2: Ανδρεάδης Γεώργιος.

Το αλφαβητάρι του Διαδικτύου

Η Δ' τάξη του σχολείου μας στο μάθημα της πληροφορικής με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού Σαββίδη Χαράς δημιούργησε και σας παρουσιάζει το "Αλφαβητάρι του Διαδικτύου".

Το Αλφαβητάρι μας είναι το αποτέλεσμα ενός project διάρκειας 2 μηνών που αφορούσε την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Αρχικά συζητήσαμε για το Διαδίκτυο και την ασφάλεια των παιδιών, στη συνέχεια είδαμε βίντεο, επισκεφτήκαμε ιστοσελίδες, λύσαμε σταυρόλεξα και κουίζ για το θέμα, έτσι ώστε να αποκτήσουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα. Αφού τελείωσε αυτό το κομμάτι, αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε ένα Αλφαβητάρι με τους νέους "όρους" του Διαδικτύου τους οποίους μάθαμε.

Τα παιδιά βρήκαν μια σχετική λέξη με το Διαδίκτυο για κάθε γράμμα της Αλφαβήτα. Στη συνέχεια με τη βοήθεια του Storybird (μιας ιστοσελίδας δημιουργίας ιστοριών και εικονοβιβλίων) διαλέξαμε μια σχετική εικόνα για κάθε όρο και γράψαμε έναν ορισμό γι' αυτόν. Έτσι δουλεύοντας ομαδικά ολοκληρώσαμε το Αλφαβητάρι μας! Ελπίζουμε να σας αρέσει και να σας φανεί χρήσιμο!

sebel.jpg