Ε΄τάξη πειράματα με τον κ. Κατσάλα

Την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 είχαμε τη μεγάλη τιμή να υποδεχτούμε στην τάξη μας τον κύριο Π. Κατσάλα, υπεύθυνο του ΕΚΦΕ, για να κάνουμε μαζί του κάποια πειράματα από το κεφάλαιο της Φυσικής που έχει τίτλο "Ενέργεια". Μόλις μπήκαμε το πρωί στην αίθουσα μας χαρήκαμε γιατί είδαμε την έδρα της κυρίας γεμάτη με
όργανα της φυσικής όπως πυξίδα, μαγνήτες, κουδούνι, ανεμόμυλο, ανεμογεννήτρια, ελατήρια, φακούς κλπ. Ο κ. Κατσάλας μας έδειξε πως λειτουργούν και πως χρησιμοποιούμε όλα αυτά τα όργανα. Μας τα εξηγούσε με λεπτομέρειες για να τα καταλαβαίνουμε καλύτερα. Μετά μας άφησε να τα ακουμπήσουμε και να ασχοληθούμε με  αυτά. Τότε αισθανθήκαμε ότι γίναμε πιο μεγάλοι και πιο ειδικοί στη Φυσική, αφού μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε όλα αυτά τα όργανα. Μακάρι όταν μεγαλώσουμε να μπορέσουμε να φτιάξουμε κι εμείς τέτοια όργανα. Νοιώσαμε πολύ χαρά που είδαμε έναν άνθρωπο που αγαπάει τη Φυσική. Είμαστε όλοι ευχαριστημένοι που ζήσαμε αυτήν την εμπειρία κι ελπίζουμε να ξανάρθει και να μας κάνει κι άλλα πειράματα.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης.

marita.jpg