Β΄και Γ΄τάξη στο ΙΕΚ Data

Χθες 17 Μαρτίου 2016 η Β΄και η Γ΄τάξη πήγαμε επίσκεψη στο ΙΕΚ Data. Είδαμε επαγγελματίες και μαθητευόμενους μάγειρες, κομμωτές και κομμώτριες. Οι επαγγελματίες σεφ μας έφτιαξαν να φάμε κρέπες σοκολάτας και μας έδωσαν τη συνταγή. Οι κομμωτές κούρεψαν και χτένισαν ωραία τους μαθητές της τάξης μας. Περάσαμε πολύ ωραία και ήθελα να ξαναπάω. Πέτρος Ντεντάι τάξη Γ΄

Την Πέμπτη 17 Μαρτίου 2016 η Β΄και η Γ΄τάξη επισκεφτήκαμε τα ΙΕΚ Μαγειρικής και Κομμωτικής στην πόλη της Χίου. Στην αίθουσα κομμωτικής οι φοιτήτριες μας χτένισαν τα  μαλλιά μας και μας έβαψαν τα νύχια με ωραία χρώματα, με τις οδηγίες των δασκάλων τους. Όσα αγόρια ήθελαν κουρεύτηκαν. Εκεί μας μίλησαν για τη δουλειά τους, τις ευκολίες και τις δυσκολίες της. Αργότερα πήγαμε στην αίθουσα ζαχαροπλαστικής.
Εκεί οι φοιτητές μας έφτιαξαν κρέπες γεμιστές με μερέντα και μπισκότο. Έφαγε ο καθένας από μία κρέπα. Ήταν πολύ νόστιμη. Η καθηγήτριά τους μας είπε πως είχε συνεργαστεί με τον κ. Παρλιάρο και απάντησε στις ερωτήσεις μας για το επαγγελμά τους. Τους τραγουδήσαμε το " Μάγειρα". Μας άρεσε πολύ αυτή η επίσκεψη, γιατί μάθαμε λίγα πράγματα για το επάγγελμα του κομμωτή, του ζαχαροπλάστη και του μάγειρα και γνωρίσαμε νέους  φίλους.Καταλάβαμε ακόμη ότι κάθε δουλειά πρέπει να γίνεται με όρεξη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης.

marita_f.jpg