11o Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Χίου

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ  -  11o Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Χίου

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Το 4ο Γυμνάσιο Χίου και ο Μορφωτικός Σύνδεσμος «ΦΑΡΟΣ» Βαρβασίου Χίου διοργανώνουν το 11ο Σχολικό ΠρωτάθλημαΣκάκι Χίου, το οποίο θα διεξαχθεί στις  23 Μαρτίου 2014 στις αίθουσες του 4ου Γυμνασίου Χίου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ: Η κ. Λαδά Βηθλεέμ διευθύντρια του 4ου Γυμνασίου Χίου και ο κ. Χαλιορής Κων/νος έφορος του σκακιστικού τμήματος του Φάρου Βαρβασίου.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των σχολείων του Νομού Χίου,. Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε ομίλους Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δηλώσεις συμμετοχής κατά σχολείο στο 4ο Γυμνάσιο Χίου στο τηλέφωνο 22710 24900 ή στο fax 22710 24170 κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου, καθώς και στο χώρο των αγώνων μέχρι μία ώρα –αυστηρά -  πριν από την έναρξή τους μόνο σε ειδικές περιπτώσεις

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ:

Χώρος των αγώνων θα είναι το διδακτήριο του 4ου Γυμνασίου Χίου (Νικ. Ζαφειράκη 29, Παναγία Λέτσαινα-Ζωοδόχος Πηγή, Χίος).

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Οι αγώνες θα γίνουν τη Κυριακή 23  Μαρτίου 2014

Ο πρώτος γύρος θα αρχίσει στις 10:00 π.μ. και για τον λόγο αυτό θα πρέπει οι μαθητές και μαθήτριες μέχρι τις 9:15 να έχουν επιβεβαιώσει την συμμετοχή τους στη Γραμματεία των αγώνων. Όσοι μαθητές εμφανιστούν μετά την αναφερόμενη ώρα θα ξεκινήσουν τους αγώνες από τον δεύτερο γύρο.

Οι μαθητές θα αγωνιστούν σε έναν όμιλο για κάθε τάξη, (οι συμμετέχοντες Νηπιαγωγείων θα αγωνιστούν στον όμιλο της 1ης Δημοτικού).

Οι αγώνες θα γίνουν στις εξής κατηγορίες:

1. Μαθητές - Μαθήτριες  Α' Τάξης Δημοτικού & Νηπιαγωγείων.
  2. Μαθητές - Μαθήτριες  Β' Τάξης Δημοτικού.
  3. Μαθητές - Μαθήτριες  Γ' Τάξης Δημοτικού.
  4. Μαθητές - Μαθήτριες  Δ' Τάξης Δημοτικού.
  5. Μαθητές - Μαθήτριες  Ε' Τάξης Δημοτικού.
  6. Μαθητές - Μαθήτριες ΣΤ' Τάξης Δημοτικού.
  7. Μαθητές - Μαθήτριες  Α' Τάξης Γυμνασίου.
  8. Μαθητές - Μαθήτριες  Β' Τάξης Γυμνασίου.
  9. Μαθητές - Μαθήτριες  Γ' Τάξης Γυμνασίου.
  10. Μαθητές - Μαθήτριες  Λυκείου.

ΣΥΣΤΗΜΑ  ΑΓΩΝΩΝ  -  ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:

Οι αγώνες θα διεξαχθούν με Ελβετικό σύστημα 6 γύρων σύμφωνα με τους κανονισμούς της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας για τα σχολικά πρωταθλήματα. Χρόνος σκέψης ορίζονται τα 30 λεπτά ανά παρτίδα (15 λεπτά για κάθε σκακιστή). Αν η παρτίδα υπερβεί τα 20 λεπτά, προστίθεται χρονόμετρο, και οφείλουν να ολοκληρώσουν την παρτίδα εντός 5 λεπτών για κάθε παίκτη.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:

α) το μεταξύ των ισόβαθμων αποτέλεσμα

β) άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας(το άθροισμα των πόντων κάθε γύρου),

γ) Κριτήριο Bucholtz(άθροισμα των πόντων των αντιπάλων,

δ) αριθμός νικών,

ε) αγώνας μπαράζ.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ:

Θα ισχύσουν οι Κανονισμοί της Ε.Σ.Ο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ - ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ:

Επικεφαλής Διαιτητής ορίζεται ο Διεθνής Διαιτητής κ. Βαζελάκης Οδυσσέας Οι υπόλοιποι διαιτητές θα ορισθούν από την Διεύθυνση των αγώνων.

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ - ΕΠΑΘΛΑ:

Θα βραβευτούν οι τρεις πρώτοι ανά τάξη.

Ο πρωταθλητής κάθε τάξης των Δημοτικών, Γυμνασίων καθώς και ο πρωταθλητής των Λυκείων ανακηρύσσονται πρωταθλητές Χίου ο αριθμός των προκρίσεων για το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα θα ανακοινωθεί μετά τον πρώτο γύρο.

Η απονομή των επάθλων θα γίνει κατά την τελετή λήξης που θα γίνει αμέσως μετά την λήξη των αγώνων.

Αναμνηστικά Διπλώματα θα δοθούν σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες.

ΟΜΑΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Το πρώτο στην ομαδική βαθμολογία σχολείο (δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο) θα βραβευτεί με κύπελλο και προκρίνεται για το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα. Η ομαδική βαθμολογία προκύπτει από το άθροισμα των βαθμών που θα συγκεντρώσουν οι τέσσερις καλύτεροι παίκτες του κάθε σχολείου. Σε περίπτωση ισοβαθμίας αυτή αίρεται σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια: α) οι βαθμοί του καλυτέρου παίκτη, β) οι βαθμοί του δεύτερου καλύτερου παίκτη, γ) οι βαθμοί του τέταρτου καλύτερου παίκτη, του πέμπτου κ.ο.κ. δ) σε πλήρη ισοβαθμία ορίζεται αγώνας μπαράζ μεταξύ των τριών καλυτέρων παικτών των ισοβαθμούντων σχολείων.

ΔΙΑΦΟΡΑ:

Επισημαίνονται τα εξής:

Με την άφιξη των μαθητών και συνοδών στο χώρο των αγώνων οι μαθητές-αθλητές θα πρέπει να επιβεβαιώσουν την συμμετοχή των στη Γραμματεία που θα λειτουργεί στο χώρο υποδοχής.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους Κανονισμούς της FIDE και της Ε.Σ.Ο. καθώς και για κάθε έκτακτο περιστατικό, αρμόδια να αποφασίσει είναι η Διεύθυνση των Αγώνων.

Για τη Διεύθυνση των αγώνων

Η Διευθύντρια του 4ου Γυμνασίου Χίου