Ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας

Αγαπητοί γονείς, μετά και από τις νέες συστάσεις των ειδικών για τη χρήση μάσκας παντού στο σχολείο, ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε:
1. Να παίρνουν τα παιδιά το πρόγευμά τους μέσα στην τάξη διαθέτοντας χρόνο μαθήματος από τις 9.30 πμ έως τις 9.40 πμ,για να εξασφαλιστεί με τον καλύτερο τρόπο η υγιεινή και η ασφάλεια τους στο διάλειμμα. Όσα παιδιά επιθυμούν να παίρνουν το πρόγευμά τους στα επόμενα διαλείμματα, θα πρέπει να το κάνουν μέσα στην τάξη.
2. Να εφαρμόζονται διαλείμματα μάσκας μέσα στην τάξη με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν.
3. Να κάνουν διάλειμμα μάσκας τα παιδιά την ώρα του διαλείμματος στην αυλή όση ώρα θέλουν με την προυπόθεση ότι θα βρίσκονται σε σταθερό σημείο και σε απόσταση από τα άλλα παιδιά.
Γνωρίζουμε ότι όλα αυτά τα μέτρα δυσκολεύουν τη σχολική καθημερινότητα για τα παιδιά και για τους εκπαιδευτικούς που καλούνται πέραν του διδακτικού και παιδαγωγικού τους ρόλου να γίνουν και φορείς εφαρμογής μέτρων που αποφασίζουν οι ειδικοί.  Για αυτό θα επιθυμούσαμε την κατανόηση, την συνεργασία αλλά και την εμπιστοσύνη προς το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου προς όφελος των παιδιών και μόνο.
Τέλος θα θέλαμε να εκφράσουμε την ικανοποίησή μας για τη σημερινή ανταπόκριση στην εφαρμογή των νέων μέτρων όλων των μελών της σχολικής μας κοινότητας, για αυτό και τους συγχαίρουμε.
Παντελίδης Γεώργιος
Δ/ντής του σχολείου